Jak sobie radzić z objawami menopauzy?

admin 0

Menopauza i jej uciążliwe objawy

Menopauza, zakończenie kres płodności związane z okresem przekwitania dotyka kobiety w wieku 45-55 lat. Wiele z objawów menopauzy jest uciążliwych, ograniczając codzienną aktywność czy przysparza wstydliwych problemów. W zależności od ich nasilenia można stosować odpowiednie leczenie objawowe, które znacznie poprawi samopoczucie. Warto jednak podkreślić, że samej menopauzy nie da się zatrzymać, można jedynie łagodzić jej objawy.

Czym jest menopauza?

Menopauza nazywana też klimakterium to okres, w którym ciało kobiety powoli traci płodność. Jest to proces, który tak naprawdę trwa co najmniej miesiącami, a oprócz samej menopauzy naukowcy wyróżniają również okres przed i pomenopauzalny, które również przynoszą wiele zmian organizmowi. Wiele pań uważa, że klimakterium to koniec ich kobiecości, dlatego do uciążliwych objawów fizycznych dołącza spadek samopoczucia oraz stany depresyjne. Menopauzę można jednak traktować całkiem inaczej, jako początek nowego życia. Sytuacja finansowa jest stabilna, dzieci są dorosłe, a kobieta może na nowo cieszyć się życiem, podróżować, robić to, na co ma ochotę czy również czerpać radość z życia seksualnego. Niestety, uciążliwe objawy często utrudniają funkcjonowanie – na szczęście okres menopauzy kiedyś się kończy, a organizm zaczyna wracać do równowagi.

Uciążliwe objawy menopauzy

Uderzenia gorąca – w okresie przekwitania charakterystycznymi objawami są uderzenia gorąca, które mogą pojawiać się w pracy, w domu czy w każdym innym momencie. Powodują dyskomfort, występujące na twarzy czy dekolcie rumieńce oraz wzmożone pocenie się. Ten objaw może być wyjątkowo uciążliwy, szczególnie w momentach bezpośredniego kontaktu z innymi osobami. W czasie menopauzy wzmożona potliwość pojawia się również w nocy.

Wahania nastroju – przemiany hormonalne związane z klimakterium mogą wywoływać wahania nastroju, stany lękowe, drażliwość czy depresję. Odczucia te są potęgowana poprzez przeświadczenie, iż kobiecość właśnie się kończy i jakaś część życia już nie powróci. Wystarczy nieco optymizmu, by zmienić swoje podejście do menopauzy, która wcale nie jest taka zła, jak się wydaje i co ważne – czeka każdą kobietę bez wyjątku. Nie pozostaje nic innego niż się z nią pogodzić.

Suchość pochwy i spadek libido – przemiany hormonalne mające miejsce w okresie menopauzy mogą powodować suchość pochwy, a także obniżenie libido. Podczas zbliżenia kobieta może odczuwać dyskomfort, dlatego też poleca się stosować żele nawilżające i lubrykanty, dzięki którym kobieta może zapomnieć o suchości pochwy.

Wzrost masy ciała – ponieważ gospodarka hormonalna kobiet w okresie przekwitania się zmienia, a metabolizm zwalnia, może pojawiać się wzrost masy ciała. Z tym objawem można sobie radzić, chociaż kobieta musi znacznie baczniej przyglądać się swojej diecie niż było to jeszcze kilka lat wcześniej.

Zaburzenia snu – wiele kobiet w okresie menopauzy skarży się na problemy z zasypianiem, nocnym wybudzaniem się czy wręcz bezsennością – pojawiają się nawet u tych pań, które wcześniej nigdy nie skarżyły się na problemy ze snem.

Uporczywe objawy menopauzy – jak można z nimi walczyć?

Objawy menopauzy mogą być łagodzone, szczególnie jeśli dają się we znaki, a nawet utrudniają codzienne funkcjonowanie. W aptekach można znaleźć wiele leków i suplementów, które zawierają składniki łagodzące objawy przekwitania. Opierają się na soi, pluskwicy groniastej, nasionach lnu – te preparaty wykazują działanie wyciszające, redukujące uderzenia gorąca i nadmierne pocenie się, prowadzą do wyciszenia przez co ułatwiają odpoczynek i zdrowy sen. Lekarz może zalecić hormonalną terapię zastępczą, która opiera się na przyjmowaniu estrogenów lub estrogenów w połączeniu z progesteronem. Leczenie wyrównuje poziom hormonów płciowych, przez co objawy menopauzy są całkowicie nieodczuwalne lub wykazują słabe nasilenie. Terapia ta powinna trwać krótki czas opierając się na niewielkiej dawce hormonów, niezbędnej do przetrwania czasu z najbardziej uciążliwymi objawami przekwitania.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *