Czym jest transseksualizm?

admin 0

Transseksualizm nosi miano zaburzenia identyfikacji płciowej. Opiera się on na niezgodności pomiędzy psychicznym odczuciem płci a biologiczną budową ciała. Taka osoba nie toleruje swojego ciała i wie, że czułaby się lepiej, będąc przeciwnej płci. Przez niektórych transseksualizm określany jest jako zespół psychicznej dezaprobaty płci. Takie zaburzenie leczone jest poprzez operację zmiany płci. Osoby decydujące się na taki krok muszą jednak pamiętać, że jest to proces długotrwały i bardzo kosztowny.

Czym jest transseksualizm?

Transseksualizm jest to zaburzenie, w którym psychiczne poczucie płci jest niezgodne z budową ciała. Taka osoba nie akceptuje własnego ciała i cech płciowych, uważa, że nie pasują jej i chce zamienić je na cechy płci przeciwnej. Transseksualizm często dotyka mężczyzn, chociaż zdarza się również u kobiet.

Jakie są objawy transseksualizmu?

Osoba będąca transseksualna czuje duży dyskomfort związany z własnym ciałem. Odczuwa potrzebę zmiany cech płciowych, gdyż uważa, że jej w ogóle nie pasują i utrudniają nawet normalne funkcjonowanie. Taka osoba zakłada sobie za cel zmianę własnego wyglądu zewnętrznego, w tym również chce zmienić swoją płeć. Transseksualista ma w pełni ugruntowany światopogląd odpowiadający odmiennej płci i chce go okazywać społeczeństwu. Taka osoba reaguje, myśli, czuje, a także zachowuje się jak osoba płci przeciwnej, czyli na przykład mężczyzna zachowuje się jak kobieta.

Człowiek, który zrozumiał, że jest transseksualny, chce przywrócić równowagę biologiczno-psychiczna, z tego względu chce, aby otoczenie widziało w nim płcią przeciwną, niż jest. Właśnie dlatego zaczyna on zachowywać się jak płeć przeciwna, może się malować czy ubierać, a także wybrać imię dla płci przeciwnej. Niekiedy takie osoby chcą, żeby zwracać się do nich zgodnie z formą gramatyczną, z jaką się identyfikuję. Na przykład fizjologiczny mężczyzna chce, aby zwracać się do niego na Pani.

Takie zaburzenie może zacząć być odczuwane jeszcze w dzieciństwie, na początku jednak jest ono całkowicie nieświadome. Takiej świadomości co do odczuwanej płci nabiera się z czasem. Transseksualista pewne swoje cechy podkreśla, natomiast inne neguje. Nie uznaje swojego biologicznego przeznaczenia, odczuwa nawet obrzydzenie do własnych narządów płciowych, niekiedy pojawia się nawet samookaleczenie. Płeć biologiczna nie pozwala mu być szczęśliwym, nie może również normalnie funkcjonować w społeczeństwie, które go do końca nie rozumie. Dąży do tego, aby zmiana płci nastąpiła jak najszybciej. Jeśli chodzi o orientację seksualną, to transseksualista odczuwa pociąg zazwyczaj do własnej biologicznej płci. Zmiana płci jest więc niezbędna, aby mógł on zaspokajać własne potrzeby seksualne.

Transseksualizm niesie ze sobą poważne skutki psychiczne, czasem doprowadzając do niebezpiecznych sytuacji. Takie osoby mają problem odnalezienia się w życiu, w kontaktach z innymi osobami, często są sfrustrowani. Towarzyszą im niekiedy stany depresyjne i różne lęki, ponadto brak im spełnienia seksualnego. Czasem nawet myślą o samobójstwie, z tego względu zmiana płci jest dla nich tak ważna. Niestety taka operacja nie zawsze dochodzi do skutku, ze względów finansowych, rodzinnych czy medyczno-prawnych.

Kogo głównie dotyczy transseksualizm?

Jest to zaburzenie, które dotyczy w dużej części mężczyzn. To właśnie panowie są trzy razy częściej transseksualistami, jeśli chodzi o cały świat. Nieco inaczej wyglądają statystyki w naszym kraju oraz w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie to właśnie kobiety częściej przyznają się do transseksualizmu.

Czym różni się transseksualizm od transwestytyzmu?

Transwestyci lubią wyglądać jak płeć przeciwna, robią to z ciekawości czy też mają taki fetysz. Osiągają satysfakcję seksualną po ubraniu garderoby odmiennej płci. Często wstydzą się tego, kiedy już zaspokoją swoje potrzeby. Jeśli chodzi o transseksualistów, to czują się oni źle w obecnej płci i dążą do jej zmiany. Nie chodzi tutaj jedynie o zaspokojenie swoich potrzeb seksualnych, takie osoby cały czas identyfikują się z przeciwną płcią.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *