Czym jest asfiksjofilia?

admin 0

Asfiksjofilia jest to praktyka polegająca na podduszaniu siebie, a także partnera w trakcie uprawiania seksu. Służy ona zwiększeniu odczuwanych doznań erotycznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest to jedno z zaburzeń preferencji seksualnych, jednak nie wszyscy są takiego samego zdania.

Czym jest asfiksjofilia?

Asfiksjofilia jest to sposób zaspokojenia swoich seksualnych potrzeb poprzez bycie duszonym czy też duszenie swojego partnera w trakcie kontaktu seksualnego. Należy do rodzaju parafilii, a więc zaburzenia preferencji seksualnych, przez co do osiągnięcia pełni satysfakcji niezbędne są pewne specyficzne okoliczności. Psychiatrzy twierdzą, iż te zaburzenia psychiczne są rodzajem perwersji. Ponadto, perwersja ta może być bardzo niebezpieczna i groźna dla zdrowia człowieka. Niestety w wielu przypadkach kończy się nawet śmiercią. Według statystyk w Stanach Zjednoczonych przez podduszenie w trakcie seksu umiera nawet kilkaset osób. Określenie asfiksjofilia pochodzi od greckich słów: asphyxis co oznacza bezdech i philia, czyli upodobanie do pewnych zjawisk. Podduszanie jest często praktykowane w kontaktach seksualnych typu BDSM.

Jakie są sposoby podduszania?

Znanych jest parę metod podduszania. Najczęstszą techniką jest zaciskanie jednej albo obydwu dłoni na szyi drugiej osoby. Niekiedy podczas takich praktyk wykorzystuje się również foliowe torebki, które zakłada się na głowę czy też przytyka do nosa albo ust. Czasem osoby preferujące podduszanie korzystają również z pasków, sznurków, szalików czy krawatów, którymi owijają szyję kochanka. Taki sposób pozwala na kontrolę, jeśli chodzi o siłę zacisku. Znanym rodzajem asfiksjofilii jest asfikcja autoerotyczna, a więc samodzielne podduszanie się w trakcie masturbacji. Osoba praktykująca asfiksjofilię samodzielnie reguluje dopływ tlenu.

Na czym polega podduszanie?

W czasie praktykowania asfiksjofilii dochodzi do przyduszania, którego celem jest spotęgowanie doznań czy orgazm. Można dusić partnera, jak i samego siebie. Takie osoby podniecają się z ograniczania dopływu tlenu. Podczas takich praktyk dochodzi do niedotlenienia, które ma zwiększyć odczuwaną przyjemność. Podczas takiego stanu w mózgu gromadzi się dwutlenek węgla, którego stężenie prowadzi do działania euforycznego i halucynogennego.

Pojawia się wysokie stężenie endorfin oraz dopaminy, co wpływa na podniecenie seksualne. Podczas podduszania człowiek czuje się w pewien sposób odurzony. Jego stan jest podobny jak po przyjęciu narkotyków. Jest to stan określany jako halucynogenopodobny. Oprócz tego odcięcie tlenu wywołuje przepływ adrenaliny, a więc doznania stają się spotęgowane. Podduszanie nie jest jednak polecaną praktyką, gdyż jest to czynność niezwykle ryzykowna i mogąca prowadzić nawet do śmierci. Dusząca się osoba w wielu przypadkach nie jest w stanie pokazać drugiej osobie, że chce przerwać tę praktykę.

Czemu asfiksjofilia wzbudza tyle kontrowersji i skrajnych emocji?

Zdania na temat tego zjawiska są skrajnie odmienne. Dla niektórych osób podduszanie jest pikantnym elementem zbliżenia i dostarcza wielu ciekawych i silnych doznań erotycznych. Wiele par decyduje się właśnie na takie praktyki, pomimo tego, że niosą one ze sobą dosyć duże ryzyko. Światowa Organizacja Zdrowia określa asfiksjofilię jako jedno z zaburzeń preferencji seksualnych i właśnie tego samego zdania są lekarze. Psychiatrzy natomiast uważają, iż ta preferencja jest zaburzeniem umysłowych. Jeśli jednak takie praktyki erotyczne pojawiają się za zgodą obojga kochanków, nie są naruszane żadne normy, nikt na tym nie cierpi i kochankowie są świadomi i dojrzali, wówczas można uznać podduszanie za preferencję seksualną.

Jakie ryzyko związane jest z asfiksjofilią?

Zjawisko to jest bardzo ryzykowne i stanowi znaczne zagrożenie dla zdrowia oraz życia człowieka. Podczas podduszania może przede wszystkim dojść do uszkodzenia mózgu przez hipoksję. To bardzo niebezpieczna praktyka seksualna, podczas której przez brak tlenu może również dojść do utraty przytomności. Niedotlenienie oraz hiperkapnia mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia mózgu, oraz śmierci.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *